UPRAVOVAT ČI NEUPRAVOVAT FOTOGRAFIE?


UPRAVOVAT ČI NEUPRAVOVAT FOTOGRAFIE?

BÝT ČI NEBÝT? TOŤ OTÁZKA.

Ale zanechme klasiky a podívejme se co s tím.

                       Dnešní fotoaparáty jsou sofistikované moderní mašinky, které dokáží velmi mnoho, ALE ..... nedokáží všechno. Co se týká technické stránky, stále ještě neumí zachytit realitu na plno. Naše oko je stále dokonalejší než fotoaparát a stále má v něčem navrch.

Všimli jste si někdy, že váš snímek má nádech do modra, do zelena nebo do žluta? Všimli jste si někdy, že váš snímek má jakýsi šedý závoj? Nebo je někde neostrý, nebo ....nebo... a mohl bych tu vypsat celou řadu "nebo". V kurzech vás naučím nastavovat lépe fotoaparát a tím řadu problémů zmenšit či odstranit. Bohužel však vždy zůstane aspoň trocha k doladění. Současné fotoaparáty jsou zkrátka ve své dokonalosti také nedokonalé.

                     Stejně jako jsme kdysi míchali vývojku a ustalovač a v temnotě koupelny zpracovávali fotografie, je zapotřebí i dnes zvládnout alespoň základy úprav.

                     S příchodem digitální fotografické techniky se objevila nutnost fotografie zpracovávat. Řada lektorů toto ovšem (bohužel) pojala jako téměř vědeckou záležitost a na svět přišly rozsáhlé kurzy a tlustá literatura o tom jak doslova vyrobit fotografii pomocí zdlouhavých a náročných způsobů a drahého vybavení. Výsledek? Tisíce zájemců, ale i  milony otrávených fotografů, především těch tzv. "domácích".

"My chceme přeci fotografovat a né pak sedět hodiny u počítače".

                  Obavy tohoto rázu rozhodně nejsou zapotřebí. Základní práce na úpravách a potřebné vybavení nejsou dnes už ničím náročným. Výrobci většinou k fotoaparátu dodávají v ceně potřebný program. Pokud by vám nestačil pak je možnost koupit programy jednoduché a v rozumné ceně.  Jedním z takových byl např. Zoner ZPS nyní už verze s označením "X".  Býval v ceně  okolo 2 tis. Kč. Od této verze si ho můžete ročně platit jako pronájem, ale ..... můj dojem je, že si firma trochu více "nafandila". Nehledě na to, že  od předchozí verze ZPS 17 dost znepřehlednila nabídku funkcí a lecos se poschovávalo pod další tlačítka. Oproti předposlední rozumné verzi ZPS 17 je nová verze méně přehledná a firma udělal změny ve stylu " udělat cokoli, aby se něco udělalo", ale to něco nestojí za nic. Pro nováčky, kteří nejsou zvyklí na starší verze nebude orientace v menu takový problém. Dále už pak zůstává otázkou zda si ročně platit a mít v ceně upgrade, který ovšem může být ve výše zmiňovaném stylu. To je můj dojem z posledních dvou verzí. Firma jednou za čas pustí do oběhu starší free verze zdarma a v angličtině. Jeho další taková zásadnější vada je ve zpracování RAW souborů, které je pomalé a za konkurencí dost zaostává. Pracujete - li s RAWy je vhodné porozhlédnout se po internetu po softwaru, který RAW zpracovává. Už i zde se objevují i free verze ke stažení zdarma.

                    Chcete - li si připlatit pak je tu např. Lightroom, chcete - li si hódně připlatit, případně platit něco jako měsíční pronájem, pak je tu Adobe Photoshop, do verze CS6 jako běžný program ke koupi a od poslední verze CC už k pronájmu s měsíční pravidelnou platbou. O kvalitě zde není pochyb. Photoshop je už špičková záležitost pro obrovské profesionální grafické využití.

Nemusíte se dívat na fotografování a postproces jako na nějakou obsáhlou vědu. Tu nechte vědcům a sami si fotografování a úpravy užívejte.